كارهاي مفيدي كه ميتوان با سرور اختصاصي انجام داد

استفاده به عنوان هاست براي سايت هاي مختلف

تا به حال معروف‌ترين استفاده از يك سرور اختصاصي ، استفاده از آن به عنوان هاست براي چند وب‌سايت است. اگر يك سايت بزرگ و پركار داريد كه هر هفته ميليون ها بازديد كننده از آن بازديد مي‌كنند، لازم است كه يك سرور اختصاصي داشته باشيد. ممكن است بنوانيد كار سايت خود را ابتدا با يك سرور اشتراكي آغاز كنيد، اما خيلي زود متوجه مي‌شويد براي آنكه بتوانيد از تمام ظرفيت سايت خود استفاده كنيد، لازم است كه هزينهٔ يك سرور اختصاصي را بپردازيد.

 

بهتر است نگاهي اجمالي به تفاوت هاي سرور اختصاصي و سرور اشتراكي بيندازيم: در سرور اشتراكي، همانطور كه از نامش پيداست، شما هاست را با ديگران شريك مي‌شويد و اين بدان معناست كه پهناي باند و فضاي موجود متعلق به شما در روي ديسك محدود است. استفاده از منابع و وب‌سايت‌ ها هم محدود خواهد بود. اين امر مي‌تواند دردسرساز باشد. اگر وب‌سايت شما محدود باشد، بازديدكنندگان نمي‌توانند به آن دسترسي داشته باشند. وقتي بازديدكنند هاي نباشد، فروشي هم در كار نخواهد بود. در صورت استفاده از هاست اختصاصي، با چنين مشكلي روبرو نخواهيد شد، زيرا سايت شما تنها سايت موجود بر روي سرور است. ديگر كسي در پهناي باند و فضاي ديسك با شما شريك نيست و سايت شما فضاي كافي براي رشد و پيشرفت را در اختيار دارد.

 

استفاده از سرور اختصاصي براي پشتيباني از سايت

هنگامي كه صحبت از سايت هاي يزرگ مي‌شود، يكي از راه هاي استفادهٔ مفيد از سرور اختصاصي، استفاده از آن به عنوان پشتيبان براي سايت است. ساخت يك وب‌سايت تجاري موفق به وقت و سرمايهٔ زيادي نياز دارد. هيچ چيز بدتر از آن نيست كه متوجه بشويد سايتي كه موفق شده‌ است روزانه هزاران بازديد‌كننده جذب كند، از كار افتاده است.

گاهي ممكن است وب‌سايت را هك كنند. ممكن است ديگر نتوانيد آن را بازيابي و اجرا كنيد. در اين صورت نه تنها خود سايت، بلكه ممكن است مشتري‌ ها و درآمد خود را نيز از دست بدهيد. مي توان با گرفتن back-up منظم از وب‌سايت از بروز چنين مشكلاتي پيشگيري كرد. بهترين محل براي انجام اين كار سرور اختصاصي است.

 

از سرور اختصاصي به عنوان سرور بازي Minecraft استفاده كنيد

آن هايي كه به بازي هاي چند نفره مانند Minecraft علاقمند هستند، مي توانند از سرور اختصاصي به عنوان سرور اين بازي استفاده كنند. در صورتي كه لازم باشد به صورت ماهانه هزينه هاي بابت سرور اختصاصي پرداخت شود، دوستان مي توانند اين هزينه را به صورت شريكي پرداخت كنند تا سرور اختصاصي به نوعي هاست بازي مورد علاقه‌شان شود.

استفاده از سرور اختصاصي به عنوان هاست يك بازي مي‌تواند چند مزيت داشته باشد؛ يكي آنكه با اين كار ، بازي كمتر دچار وقفه مي‌شود ، ديگر آنكه سرور اختصاصي مي‌تواند سرعت مناسبي براي انجام بازي فراهم آورد.

 

از سرور اختصاصي به عنوان هاست براي فضاي ابري شخصي استفاده كنيد

اغلب زماني كه صحبت از موارد استفادهٔ سرور اختصاصي پيش مي‌آيد، يكي از نخستين مواردي كه به ذهن مي‌آيد اين است كه از سرور اختصاصي به عنوان فضاي ابري شخصي استفاده كنند. اين فضاي ابري به سرعت تبديل به آخرين شيوهٔ ذخيره و دستيابي به اطلاعات شده است. مزيت اين كار اين است كه همه چيز را مي‌توان در اين فضا ذخيره كرد، چيز هايي مثل:

  • اسناد
  • عكس
  • ويدئو
  • اسلايد
  • فايل هاي صفحه گسترده
  • متن هاي چت و ايميل
  • تقويم و نوشته‌ هاي روزانه

 

 

هركسب و كاري مي‌تواند با ايجاد دسترسي به فضاي ابري شخصي براي كارمندانش از مزاياي آن بهره‌مند شود. مي توان با پرداخت هزينهٔ هاست سرور اختصاصي به راحتي به چنين فضاي شخصي دست يافت . مي‌توان از اين فضاي ابري براي مديريت پروژه استفاده كرد. در حقيقت، مديريت پروژه شامل ايجاد دسترسي كاركنان به تمام موارد بالا مي‌شود. نكتهٔ جالب‌تر در مورد سرور و فضاي ابري آن است كه از راه هاي مختلف همچون كامپيوتر، گوشي هوشمند، تبلت و ... هم از داخل شركت و هم خارج از آن به آن دسترسي پيدا كرد. ابزار هاي متعددي براي مديريت پروژه وجود دارند كه امكان هماهنگ كردن و هم‌زماني داده‌ ها و اطلاعات را نيز دارند.

 

به سادگي مي توانيد يك هاست سرور اختصاصي درخواست كنيد، نرم‌افزار مورد نظر خود را نصب كنيد و به اين ترتيب فضاي ابري مخصوص براي شركت خود را در اختيار داشته باشيد.

 

ايجاد فايروال اختصاصي

يكي از كاربرد هاي سرور اختصاصي ، استفاده از اين فضا به عنوان يك فايرال اختصاصي است. فايروال به خودي خود ضروري است ، اما سخت‌افزار و نرم‌افزار هاي تجاري گران و پرهزينه هستند. اگر يك سرور اختصاصي داشته باشيد ، خوشبختانه منابع open-source در آن سرور وجود دارند كه كاملا مانند آن نرم‌افزار هاي تجاري عمل مي كنند.

فايروال تمام اطلاعاتي را كه از اينترنت وارد يك كامپيوتر شخصي يا شبكهٔ خصوصي مي‌شود، فيلترمي‌كند. در اين فايروال فيلتر ها يا « پرچم‌ ها » مشخص شده اند واين فيلتر ها از دسترسي به برخي افراد يا برخي اطلاعات جلوگيري مي‌كنند. به عبارت ديگر اين فايروال نوعي سيستم حفاظتي مضاعف براي سيستم شما فراهم مي‌كند.

به خاطر داشته باشيد اگر فايروال وجود نداشت باشد، تمام كساني كه خارج از سيستم شما هستند مي‌توانند به تمام كامپيوتر هايي كه به يكديگر متصل هستند، دسترسي پيدا كنند. اين امكان وجود دارد كه هكر ها به كامپيوتر هاي شركت شما وارد شوند و جداي از زيان هاي مالي سبب نابودي كسب و كار شما نيز شوند.

 

برقراري ارتباط

يكي از كار هاي بسياري كه با يك سرور اختصاصي مي‌توان انجام داد، راه اندازي و ايجاد يك سرويس ارتباطي همچون سرور ايميل و يا IRC است . IRC كه سيستم چت اينترنتي نيز ناميده مي‌شود ، راه بسيار مناسبي براي برقراري ارتباط بين كارمندان و ارسال پيام براي آن هاست. از اين سيستم مي توان به عنوان يك ابزار ارزشمند براي ارسال فايل هاي مختلف براي كارمندان نيز استفاده كرد.

 

همچنين مي‌توان از IRC به عنوان جايگزيني براي پيام‌رسان Facebook نيز استفاده كرد. مي‌توان از يك سرور اختصاصي به خوبي به عنوان سرور ايميل استفاده كرد. با اينكه گزينه‌ هاي رايگاني همچون Gmail براي اين كار وجود دارند ، اما هر شركتي مي تواند سرور ايميل مخصوص به خود نيز داشته باشد. مزيت اين كار اين است كه شركت مي‌تواند در كنار تنظيم فيلتر و تعيين قوانين ارسال، دريافت و يا انتشار ايميل ، از دامين خود شركت براي اين كار استفاده كند.

 

از سرور اختصاصي به عنوان وسيله هاي براي اهداي نيروي رايانشي به ساير پروژه‌ ها استفاده كنيد

اخيرا پروژ هاي در حال انجام است كه دانشگاه استانفورد نيز از آن حمايت مي‌كند. در اصل اين پروژه به افرادي كه سرور اختصاصي دارند، اين امكان را مي‌دهد كه بخشي از قدرت رايانشي استفاده نشده ( مازاد ) خود را به ديگران اهدا كنند. دانشگاه استانفورد از اين قدرت هاي اهدا شده براي تبديل شدن به بزرگترين ابركامپيوتر در ج هان استفاده مي‌كند. ايدهٔ اصلي اين دانشگاه آن است كه با اين پروژه به كساني كه در جستجوي يافتن راهي براي درمان بيماري هايي مانند سرطان، پاركينسون و آلزايمر هستند، كمك كند.

اگر به دنبال ايد هاي براي استفاده از سرور اختصاصي خود هستيد،مي‌توانيد موضوع اهداي بخشي از توان سرور خود را نيز به عنوان يك گزينه در نظر داشته باشيد.

 

نصب و راه اندازي سرويس صوتي ( VoIP)

VoIP همانگونه كه از نامش پيداست ، امكان ارسال صوت از طريق اينترنت را فراهم مي‌كند. Skype يكي از رايج‌ترين سرويس هاي ارسال صوت در اينترنت است. اما امروزه شركت هاي تجاري بسياري هستند كه سرور اختصاصي خودشان را دارند و از سرويس صوتي مخصوص به خودشان استفاده مي كنند. اين كار مزاياي بسياري براي اين شركت ها دارد؛ از جمله اينكه كنترل بيشتري بر مكالمات دارند و مي ةوانند مكالماتي با كيفيت بيشتر داشته باشند.

دوره‌ هاي آموزشي متعددي وجود دارد كه مي‌توانيد با استفاده از آن ها در زماني بسيار كوتاه ، سرويس صوتي را بر روي سرور اختصاصي خود نصب و اجرا كنيد.

 

همگام سازي داده‌ ها

يكي ديگر از كاربرد هاي سرور اختصاصي ، همگام كردن داده‌ هاست. اين امر بدان معناست كه مي‌توان فايل ها و اسناد را به سادگي در تمام بخش هاي شركت و در ميان تمام كاركنان به صورت يكسان نگهداري كرد. به اين ترتيب فايل ها خراب نمي‌شوند وبه صورتي ايمن نگهداري مي‌شوند.

 

همگام‌سازي داده‌ ها با اين نام مجاز نمي باشد تفاوت دارد. اين نام مجاز نمي باشد كامپيوتر ها را به يكديگر وصل مي كند ، اما همگام‌سازي داده‌ ها امكان ذخيرهٔ فايل ها در يك فضاي مجازي را فراهم مي‌كند. نكنهٔ جالب آن اين است كه هرگاه يكي از كارمندان شركت بر روي يك فايل كار كند ، تغييرات ايجاد شده در فايل براي تمام كارمندان به صورت هم‌زمان اعمال مي‌شود. اين يعني تمام كساني كه آن ها را مي بينند و يا بر روي آن ها كار مي‌كنند، هميشه آخرين نسخهٔ فايل را در اختيار خواهند داشت.

 

نصب سايت هاي تحليلگر

يكي ديگر از كار هايي كه مي‌توان با استفاده از سرور اختصاصي انجام داد، نصب سايت هاي تحليگر براي سايت هاي تجاري است. اين تحليلگر ها روش دقيقي براي به دست آوردن درك درست از كارآمدي يا ناكارآمدي عملكرد وب سايت در حال اجرا ارائه مي دهند. يكي از بزرگترين نرم‌افزار هاي تحليلگري كه در حال حاضر در بازار وجود دارد Google analytics است، با اين حال ممكن است شما مايل باشيد كه تحليلگر خودتان را داشته باشيد و بخواهيد قدرت بيشتري براي كنترل بر تحليگر در اختيار داشته باشيد.

 

هر كسي كه بخواهد يك تحليلگر سايت متعلق به خودش داشته باشد ، مي‌تواند به سادگي آن را از ميان نرم‌افزار هاي open-source انتخاب ، نصب و اجرا كند . Piwik, يكي از محبوب‌ترين نمونه‌ هاي اين نرم افزار هاست ، اما شما مي توانيد نرم‌افزار هاي ديگري را نيز انتخاب كنيد.

 

سرور Nagios

ممكن است شما مايل باشيد از مزاياي سرور Nagios بهره‌مند شويد. مي‌توان براي نظارت بر سيستم و كنترل آن ،اين نرم‌افزار را از اينترنت دانلود و نصب نمود. با استفاده از Nagios ، اگر مشكلي در سرور هاست به وجود بيايد ، بلافاصله از آن باخبر مي‌شويد و مي‌توانيد آن را رفع كنيد. علاوه بر اين ، اين نرم‌افزار به شما نشان مي‌دهد كه چقدر طول مي‌كشد تا مشكل ايجاد شده ، رفع شود . Nagios براي نظارت بر مسائل مربوط به منابع هاست ،شبكه و مسائل مربوط به عواملي همچون دما و رطوبت ، مفيد است.

 

اجراي در لحظه يا ذخيرهٔ فايل هاي تصويري و ويديوئي

سرور اختصاصي با فضاي ذخيره و پهناي باند نامحدودي كه در اختيار دارد گزينهٔ بسيار مناسبي براي ذخيره و يا اجراي در لحظهٔ تصاوير و فايل هاي ويديوئي است. مي توانيد فيلم هاي گرفته شدهٔ دوربين هاي امنيتي را به صورت زنده بر روي سرور اختصاصي ذخيره كنيد و يا اينكه دوربين و سرور را به گونه هاي تنظيم كنيد كه تصاوير گرفته شده توسط دوربين در لحطه بر روي سرور اجرا ( پخش ) شود.

 

يك سرور چاپگر

شركت هايي كه واحد ها و يا كارگروه هاي خودكفا دارند ، مي توانند از مزاياي هاستينگ يك سرور چاپگر و يا يك سرور ذخيرهٔ فايل بهره‌مند شوند. استفاده از يك سرور اختصاصي به عنوان هاست سرور چاپگر مي‌تواند بار كاري سرور اصلي شركت را كمتر كند.

 

سرور Test

سرور Test مكان مناسبي براي آزمايش اپليكيشن ها، نرم‌افزار ها و سيستم عامل هايي است كه قصد داريد در آينده از آن ها استفاده كنيد. وقتي اين نرم‌افزار ها ، اپليكيشن ها و سيستم هاي عامل را بر روي سرور Test امتحان مي كنيد، ديگر سرور و سيستم عامل اصلي شما به خطر نمي افتد. هميشه در زمان نصب يك اپليكيشن يا نرم‌افزار جديد و يا حتي نصب يك سيستم عامل متفاوت ، احتمال بروز خطر وجود دارد. وقتي ابتدا اپليكيشن و يا نرم‌افزار جديد را روي سرور Test نصب مي‌كنيد، مي توانيد مطمئن شويد كه اين اپليكيشن يا نرم‌افزار به خوبي با سيستم عامل يا ساير اپليكيشن هاي موجود بر روي سيستم شما كار مي‌كند يا نه و در صورتي كه با آن ها هماهنگي نداشته باشد ، ديگر شما نگران آسيب به سرور اصلي و يا از دست دادن تمام فايل ها و اطلاعات خود نيستيد.

 

كنترل و مديريت دستگاه هاي هوشمند

امروزه بسياري از شركت ها از حسگر هايي كه بر روي دستگاه هاي هوشمند قرار گرفته است، استفاده مي‌كنند. سرور اختصاصي مي‌تواند محل مناسبي براي كنترل يكجاي تمام دستگاه هاي هوشمند باشد. مي‌توانيد اطلاعات به دست‌آمده از تمام حسگر ها و دستگاه هاي هوشمند ر در يك محل جمع‌آوري و ذخيره كنيد و سپس سر فرصت اين اطلاعات را با استفاده از ابزار مورد نظر خود تجزيه و تحليل كنيد.

 

نتيجه

همانظور كه اشاره شد ، كار هاي زيادي مي‌توان با يك سرور اختصاصي انجام داد. مي‌توان بطور هم‌زمان چند استفادهٔ متفاوت از سرور اختصاصي داشت. مي‌توان از سرور اختصاصي هم به عنوان سرور ايميل، هم به عنوان فضايي براي فايروال و هم براي ايجاد سرويس صوتي استفاده كرد. استفاده‌ هايي كه از يك سرور مجازي مي‌توان داشت بستگي به ويژگي هاي آن سرور دارد.

 

نكته اي كه بايد به آن توجه داشت اين است كه صرف نظر از استفاده اي كه مي خواهيد از سرور اختصاصي داشته باشيد ، بايد به هزينه‌ هاي مربوط به اين سرور نيز توجه كنيد. داشتن و استفاده از يك سرور اختصاصي مستلزم پرداخت هزينه است ، اين هزينه ممكن است مالي و يا از اعتبار شركت باشد. در هر حال در هر تصميمي كه در مورد نحوهٔ استفاده از سرور اختصاصي مي‌گيريد، بايد منافع كلي شركت را در نظر داشته باشيد.

https://www.novinhost.org/blog/926-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%81%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%85%DB%8C%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%B5%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D8%AF.html