مزاياي سرور مجازي

 1. وجود امكانات و قابليتهايي براي سهولت كار و صرفه‌جويي در فضاي مورد نياز
 2. مديريت متمركز
 3. سازگاري كامل با اپليكيشنهاي مختلف
 4. قابليت دسترسي بيشتر و بازسازي ساده‌تر در صورت بروز مشكل
 5. امكان تهيهٔ نسخهٔ پشتيبان
 6. سهولت انجام امور مربوط به نگهداري و پشتيباني
 7. دسترسي كنترل‌شده به داده‌ها و اطلاعات حساس و وجود مالكيت معنوي از طريق نگهداري ايمن اطلاعات در داخل data center
 8. عدم وابستگي به سخت‌افزار
 9. استفادهٔ بهينه از فضاي موجود : هرچه دستگاه كمتري در داخل data center نصب شود ، فضاي موجود قابل دسترسي بيشتر خواهد بود .
 10. كاهش زمان تهيه و تدارك سرورهاي جديد به چند دقيقه .
 11. انتقال شفاف سرورها به سخت‌افزارهاي جديد
 12. صرفه جويي در برق مصرفي سرورها
 13. ايمني. با استفاده از ماشينهاي مجازي مي‌توان مشخص كرد كه بهترين محيط براي اجراي سرويسهايي كه به سطح ايمني متفاوت نياز دارند ، كدام است و براي هر سرويس چه ابزارها و سيستم عاملي مناسب‌تر است . ماشينهاي مجازي مي‌توانند جدا و مستقل از يكديگر و همچنين جدا و مستقل از دستگاه هاست باشند. در صورتي كه براي هر سرويس از يك ماشين مجازي استفاده شود ، آسيب به يك سرويس تأثيري بر ساير سرويسها نخواهد داشت .
 14. پايايي و قابليت دسترسي . خرابي يك نرم‌افزار تأثيري بر ساير سرويس‌ها ندارد.
 15. استفاده از ماشين مجازي به عنوان محيطي براي ساخت نرم‌افزار امكان ارزيابي سيستمهاي عامل مختلف را فراهم مي‌كند. علاوه بر اين ، استفاده از ماشين مجازي مي‌تواند محيطي جدا از ساير يخشهاي سيستم ايجاد كند كه از بروز خطا در پيكربندي و يا اجراي سيستم و يا آسيب رساندن ويروسها به سخت‌افزار دستگاه جلوگيري مي‌كند.
 16. با استفاده از سرورهاي مجازي كوچك‌تر بر روي يك سرور واحد قوي‌تر مي‌توان هزينه‌ها را كاهش داد.
 17. سرور مجازي به سادگي مي‌تواند با حجمهاي كاري مختلف سازگار شود. به‌طور معمول نرم‌افزار مجازي‌سازي مي‌تواند منابع سخت‌افزاري را به شكلي ديناميك بين ماشينهاي مجازي جابجا كرده و در هر زمان به قدر نياز اين منابع را در اختيار ماشينهاي مجازي قرار دهد.
 18. ايجاد توازن در بار كاري . كل ماشين مجازي به صورت جداگانه و محصور شده است ، بنابراين به سادگي مي‌توان پلتفرم ماشين مجازي را تغيير و در نتيجه كارايي آن را افزايش داد.
 19. پشتيباني از اپليكيشنهاي قديمي. هنگامي كه يك شركت تصميم به تغيير سيستم عامل خود مي‌گيرد، مي‌توان سيستم عامل قديمي را همچنان در يك ماشين مجازي اجرا نمود، كه اين كار سبب كاهش هزينه‌هاي تغيير سيستم مي‌شود . شايان ذكر است كه مجازي‌سازي مي‌تواند براي اپليكيشنهايي كه بر روي سخت‌افزارهاي قديمي كه در معرض خرابي هستند  و هزينهٔ تعمير و نگهداري بالايي دارند ، نيز مفيد باشد. با استفاده از مجازي‌سازي سخت‌افزار مي‌توان اين اپليكيشنها را بر روي سخت‌افزارهاي جديدتر كه پايايي بيشتر و هزينهٔ نگهداري كمتري دارند ، اجرا نمود.
 20. سرور مجازي با استفاده از تجهيزات و دستگاههاي كمتر سبب كاهش هزينهٔ نيروي انساني ، انرژي و هزينه‌هاي سرمايشي مي‌‌شود.
 21. استفادهٔ بهتر از سخت‌افزار . ماشين مجازي با به اشتراك‌گذاري سخت‌افزار سبب كاهش تعداد تجهيزات بلااستفاده مي‌شود.
 22. با استفاده از ماشينهاي مجازي مي توان كل شبكه ها ، از جمله شبكه هاي ناهمگن را شبيه سازي كرد.
 23. با استفاده از منابع مجازي‌سازي سخت‌افزار مي‌توان از سيستم عاملهايي كه با سخت‌افزار واقعي شركت همخواني ندارند ، استفاده كرد . اين امر امكان ارزيابي سخت‌افزار و حتي صرفه‌جويي اقتصادي در خريد سخت‌افزار را فراهم مي‌كند.
 24. كاهش قطع سيستم .
 25. تسهيل محيط جابجايي و تغيير سيستم. ماشين مجازي از نصب و پيكربندي مجدد سيستمهايي كه بايد جابجا شوند ، جلوگيري مي‌كند.

 

معايب سرور مجازي

 1. مديريت . محيطهاي مجازي بايد به صورت لحظه‌اي ( ايجاد instance در ماشين مجازي ) نظارت ، پيكربندي و ذخيره شوند. محصولاتي هستند كه اين كارها را انجام مي‌دهند اما ساخت و استفاده از آنها به سرمايه‌گذاريهاي عظيم نياز دارد.
 2. مشكل در دسترسي مستقيم به سخت افزار ، به عنوان مثال ،نياز به كارت هاي خاص يا دستگاه هاي USB
 3. عملكرد - در حال حاضر هيچ روش تلفيقي براي اندازه گيري عملكرد محيط هاي مجازي‌شده وجود ندارد. براي جبران اين نقص يك لايهٔ نرم‌افزار اضافي بين سيستم عامل و سخت‌افزار ، به نام VMM يا هايپرويزور  ايجاد شده است كه نسبت به زماني كه از مجازي‌سازي استفاده نمي‌شد ، هزينهٔ پردازش بالاتري دارد. نكتهٔ مهم ديگري كه بايد بر آن تأكيد كرد آن است كه هيچ‌كس دقيقا نمي‌داند كه به ازاي هر پردازشگر مي‌توان چند ماشين مجازي را اجرا كرد بدون آنكه كيفيت خدمات  كاهش پيدا كند .
 4. از آنجا كه هر ماشين مجازي قسمت جداگانه‌اي از فضاي يك RAM واحد را اشغال مي‌كند، استفاده از ماشين مجازي سبب افزايش ميزان مصرف RAM مي‌شود .
 5. از آنجا كه تمام فايلهاي لازم براي هر سيستم عامل بر روي هر يك از ماشينهاي مجازي نصب مي‌شوند ، هنگام استفاده از ماشين مجازي ، ميزان استفاده از فضاي ديسك افزايش مي‌يابد.

 

نتيجه

مي توان نتيجه گرفت كه مزاياي مجازي سازي بسيار بيشتر از معايب آن است ، زيرا در نهايت منجر به تسهيل بسياري از عملكردهاي سيستم مي‌شود. اما لازم است براي جلوگيري از بروز مشكل ، تمام ابعاد مجازي‌سازي را بررسي كرد. به عنوان مثال آسيب‌پذيري يا نابودي هاست واقعي مي‌تواند سبب آسيب‌پذيري و عدم دسترسي به ماشينهاي مجازي شده و به برنامه‌هاي بازيابي و ترميم پس از بروز مشكل نياز دارد. همچنين بايد بررسي كرد كه آيا ماشين مجازي قابليتهاي لازم براي عملكرد در زمان بروز مشكلات را دارد.

 

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد خدمات ارائه شده توسط نوين هاست از جمله ثبت دامنه ، خريد هاست ، سرور مجازي در لوكيشن هاي مختلف ، سرور اختصاصي ايران و آلمان ، هاست وردپرس و سرور ابري ، به www.novinhost.org مراجعه كنيد. پيروز و سر بلند باشيد.

https://www.novinhost.org/blog/940-%D9%85%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%A8-%D8%B3%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C.html